Beni Koruyun!

Beni Koruyun

Ocak 05, 2009

insanlar birbirine ne zaman yaklaşır?

fırtınalı havalarda rüzgar insanları birbirine iter, o özel alan falan hikaye olur, dip dibe iç içe yürümek zorunda kalırsın.
otobüse ilk duraktan binemezsen herkesin ten ve ter kokusunu, hatta sabah kahvaltıda ne yediğini, hangi müziği sevdiğini, ciğerlerinin sağlam olup olmadığını ve tabii ellerinin başka vücutlarda gezebilme cüretini öğrenirsin.
yine fırtınalı havalarda ama bu kez vapurdaysan, ama hep birlikte gayet suratsız ve şehirli insanlar olarak gazete, kitap gibi entel alışkanlıklarında kulaç atıyorsan ve bu şehirli dinginliğin içinde birden vapur gıcırtılar eşliğinde sağa sola yatmaya başlarsa önce karşında kim oturduğunu fark edersin. sonra sırasıyla bütün vapur yolcularıyla göz göze gelip sessizce birbirinize cesaret verirsiniz bir şey olmayacağına dair. küçük, tedirgin tebessümler yollarsınız.
biri ölür, ölüyü tanırsın ama öleni tanıyan herkesi nereden tanıyacaksın? işte onları da cenazede tanırsın. taziyenin verdiği gerginliği de sosyalleşerek atarsın.
kavga çıkar, ya meraktan ya duyarlılıktan yaklaşıverirsin. senin gibiler vardır orada da, kavgaya müdahale edenlerle bi güzel yorum yaparsın, kim haklı kim haksız diye. bi bakmışsın yeni bi kavga başlamış bu kez senin tarafta.
biri evlenir, onu tanırsın da yine bütün akrabaları tanımazsın. hele bir de düğünse limonataya da votkayı kattıysan belki oradan nişanlanıp çıkarsın. belli de olmaz!
bi de gecenin karanlığında yalnız yürüyorsan, önünde de senin gibi tedirgin yürüyen biri varsa aradaki mesafeyi azıcık kısaltırsın, tanışmazsın, seslenmezsin ama birbirinize dayanak olursunuz, ikiniz de bilirsiniz. bi de mesela öndeki senden önce evine vardıysa dönüp sana gülümser belki ya da belki evine davet eder. o da belli olmaz hiç.
otobüs durağındasındır, deli gibi de yağmur yağıyordur. kim ıslanmak ister ki? herkes o minicik durağa sığışmaya çalışır, nefes bile alamazsın ama bi yandan da kurusundur ve sıcaktır orası. güzeldir. insan güzeldir. insana yaklaşmak da güzeldir. romantik oldu sanki, biraz?

1 yorum:

Zodyakta Bokuyla Oynayan Kız dedi ki...

föfff cidden güzeldi. çok severim otobüsün ele alındığı o ter kokakn havasızlıktan burnumun direğinin sızladığı yazıları